TRACK & FIELD: Raider boys take first, girls second at district meet

Lady Raider Elli Chumley took first place in the track district meet on Friday, April 30, 2021. Chumley is pictured here at a meet earlier this season. — Thunder Radio photo by Holly Peterson

Coffee County Central’s boys track team took first place in the District track meet on Friday in Tullahoma, with the Lady Raider team placing second among seven teams.

Below are Coffee County athletes who placed in the top 5 of their event.

Boys 400 meter dash

4 – Ethan Beath. 56.00

5 – Ethan Welch. 57.85

Boys 800 meter run

3 – Cayden Miller. 2:19.23

Boys 1600 meter run

1 – Jacob Rutledge. 4:43.66

3 – Garrett Masters. 4: 57.15

Boys 3200 meter run

1 – Jacob Rutledge. 10:44.65

2 – Garrett Masters. 11:04.90

3. Jacob Slabaugh. 11:59.18

Boys 110 meter hurdles

1 – Ethan Welch. 17.34

4. Zach Galy. 20.85

Boys 300 meter hurdles

1 – Zach Galy. 49.43

Boys High Jump

1 – Kelvin Verge. 6-01

5 – John Dobson. 5-09

Boys Long Jump

3 – Kelvin Verge. 18-09.50

Boys Triple Jump

4 – Kelvin Verge. 38-04

Boys Pole Vault

1 – Ethan Welch. 9-06

2 – Travis Martin. 9-00

4. John Dobson. 8-00.

Boys Discus

5 – Ethan Welch. 116-05

Girls 100 meter dash

5 – Maddie Sullivan. 14.07

Girls 200 meter dash

4 – Maddie Sullivan. 29.01

5. Kasen Holt. 30.28

Girls 400 meter dash

5 – Kera Marlow. 1:13.80

Girls 800 meter

5 – Zoe Mills. 2:53.71

Girls 1600 meter run

1 – Patricia Barrera. 5:48.79

Girls 3200 meter run

1 – Patricia Barrera. 12:41.50

4 – Kailee Rossman. 15:13.58

Girls 100 meter hurdles

3 – Madison Rooker. 17.74

Girls 300 meter hurdles

3 – Maddie Sullivan. 55.49

4. Alexis Rayman. 57.49

Girls High Jump

2 – Macy Tabor. 4-10

3 – Kenzie Givens. 4-08

Girls Triple Jump

3 – Madison Rooker. 29-10

Girls Pole Vault

2 – Madison Rooker. 6-00

Girls Discus

2 – Nikki Graham. 71-11.50

3 – Elli Chumley. 63-09.00

Girls Shot Put

1 – Elli Chumley. 33-03

3 – Holli Hancock. 27-03

5 – Brayden Tomberlin. 23.00

SEE FULL RESULTS HERE.